Slider

Yer : İTÜ Ayazağa Kampüsü

Sözleşme Tarihi : 20.11.2003

Proje Müellifleri : Y. Doç. Dr. Hüseyin KAHVECİOĞLU (Mimari)

Yükleniciler : AGE İnşaat ve Ticaret AŞ
                      Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ

Proje Yönetimi : İTÜ Proje Yönetim Merkezi
                           Doç Dr Attila DİKBAŞ
                           Araş Gör Deniz ARTAN
                           Araş Gör Işılay AKKOYUN
                           Araş Gör Meltem BASLO

Toplam İnşaat Alanı : 18700m2

Proje Bilgileri : Arı Teknokent ARI-2 Binası İnşaatı, Dünya Bankası – TTGV (Loan 4495 – TU) kredisi kapsamında, Arı Teknokent Proje Geliştirme ve Planlama AŞ (İşveren) ile AGE İnşaat ve Ticaret AŞ (Yüklenici) arasında 20 Kasım 2003 tarihinde imzalanan sözleşme sonrasında Aralık 2003’te başlamıştır. 18,700 m2 inşaat alanına sahip olan projenin inşaat işleri AGE İnşaat ve Ticaret AŞ tarafından tamamlanmış olup, elektromekanik ekipman temini ve montajı işleri Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ana yüklenici AGE İnşaat ve Ticaret AŞ tarafından yapılması planlanan tüm imalatlar tamamlanmış olup, 20 Haziran 2006 tarihinde ARI-2 Binası’nda AGE İnşaat tarafından tamamlanmış olan işlerin Geçici Kabul’ü yapılmıştır. Siemens Sanayi ve Tic AŞ tarafından tamamlanmış olan elektomekanik ekipman temini ve montajı işlerinin Geçici kabul işlemleri de 24/07/2006 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Proje planlanması aşamasında inşaat, elektromekanik ekipman ve asansör temini olarak ihale edilmiş olan işler, bazı imalatların ana yüklenicilerin kapsamından çıkarılarak İşveren tarfından temini yoluyla tamamlanmıştır. Buna ek olarak, binanın daha etkin ve sağlıklı kullanımını sağlamak amacıyla İşveren taraından yapımı istenen bazı ek imalatlar mevcuttur. Buna göre; elektrik, su, doğalgaz ve telefon bağlantılarının işlemlerinin takibi ve binaya kadar getirilmesi işleri için İşveren tarafından protokoller yapılmıştır. Sözkonusu bağlantılar Nisan 2005’te tamamlanmıştır. Asansör holleri ve fuaye gibi ortak alanların duvarlarında granit kaplanması planlanmış ancak proje bütçesinin hedeflenen sınırda kalması için yerine aluminyum kompozit panel kullanılmasına karar verilmiştir. Bu imalat ile teras kat cam parapeti ana sözleşme kapsamından çıkarılarak ayrı bir protokol ile yaptırılmıştır. Bina içi bölücü duvarlar ana sözleşme kapsamında olmadığından ayrı bir protokol yapılmış ve kiralanan alanların alçıpan bölme duvarlar ile bölünmesi işleri tamamlanmıştır. Kiracı firmaların kiraladıkları alanlara ait ofis kapıları ana sözleşme kapsamında olmadığından ayrı bir protokol kapsamında temini yapılmıştır. Yangın kapıları ve konferans salonu koltukları ile ilgili olarak ana yüklenicinin önerdiği numuneler yeterli bulunmadığından bu imalat ana yüklenici kapsamından çıkarılarak ayrı bir protokolle temin edilmiştir. Islak hacimlerde İşveren tarafından pisuarlara eklenmesi istenen fotoselli pisuar muslukları ayrı bir protokolle üretici firmadan temin edilmiştir. Ana sözleşme kapsamında olmayan çevre düzenlemesi işleri için Mimari Proje Müellifi tarafından bir proje hazırlanmış ve tarafımızdca bu proje için teklifler alınarak değerlendirilmiş ve Arı Teknokent AŞ tarafından çevre düzenleme işleri çeşitli protokoller ile tamamlatılmıştır.